NIERUCHOMOŚCI

Inwestycja w nieruchomości to od lat najlepsza metoda zarabiania.

Wbrew pozorom, nie trzeba bardzo dużych nakładów finansowych, aby nieruchomość przynosiła dochody. Nie trzeba też mieć nawet wolnego mieszkania i zdolności kredytowej, ale o tym za chwile. Na początku zajmiemy się wynajmem mieszkania, które posiadamy. Ważne jest, żeby było ono wyremontowane- to ma bardzo duży wpływ na cenę wynajmu czyli na nasz zarobek. Im mieszkanie ma wyższy standard, tym cena czynszu najemnego może być wyższa.

 

Od czego zacząć?

Pierwsze, od czego należy zacząć to umowa najmu lokalu, którą podpiszemy z najemcą mieszkania. Możemy ja przygotować , np. korzystając z gotowych wzorów, albo stworzyć samemu, ale dobrze jest wtedy skonsultować ją z prawnikiem.
Gdy już mamy umowę, możemy przystąpić do poszukiwania odpowiedniej osoby lub osób, którym będziemy chcieli takie mieszkanie wynająć.
Możemy poprosić o pomoc biuro nieruchomości, które załatwi za nas wszystkie formalności, lub szukać osób na własną rękę. Wtedy warto skorzystać z różnych portali internetowych i tam wystawiać oferty najmu. Jak taką ofertę zrobić, przedstawię później.
Odpowiedni najemca, to cel do sukcesu. Wiec warto dokładnie przyjrzeć się takiej osobie i nie bać się zadawać pytania. Im więcej dowiemy się o takiej osobie, tym lepiej. Warto poprosić o numer telefonu do poprzedniego właściciela mieszkania, jeśli już osoba wynajmowała mieszkanie, a nawet numer telefonu do pracodawcy, aby upewnić się czy na pewno najemca pracuje i czy będzie pracował. Jeśli wynająć chcesz studentowi, postaraj się o podpisanie umowy z jego rodzicami. To zabezpieczy Cię przed jakimikolwiek problemami finansowymi z najemcą.
Kaucja jest jest niezbędna, przynajmniej w wysokości kwoty 3 miesięcy wynajmu .Prawo dopuszcza maksymalnie 12 miesięcy. Tu nie można się litować w razie czego, to jest nasze zabezpieczenie. Jeśli najemcy nie stać na kaucje, to równie może nie stać go na terminowe opłaty. Więc lepiej być ostrożnym. Warto przed wprowadzeniem lokatorów zrobić spis wyposażenia w formie aneksu wraz ze zdjęcia aktualnego stanu mieszkania. To pomoże w razie pojawienia się szkód spowodowanych przez najemcę. Kaucja może nie wystarczyć, dlatego warto przekonać lokatorów do dodatkowego ubezpieczenia polisą OC. To jest koszt kilku dziesięciu złotych rocznie, ale warto.
Wynajęcie lokali to dość dochodowy biznes, możemy rozwijać go bez końca im masz więcej mieszkań, tym więcej zarabiasz. Mając zdolność kredytową, można skorzystać z oferty biura nieruchomości gdzie możesz zaciągnąć wiedzy jak i tanio kupić dodatkowe mieszkania. Zanim będziesz starał się o kredyt warto sprawdzić własny BIK. Więcej na temat Bik i zdolności kredytowej napisze później.
Nie każdy ma wolne mieszkanie lub zdolność kredytywa. Jest i na to rozwiązanie.

Jak zarobić na nieruchomości bez nieruchomości?

Podnajem – bo o tym mowa- jest alternatywą dla osób, którzy chcą inwestować w nieruchomości, ale nie mają pieniędzy na kupno mieszkań. W skrócie polega to na tym, że wynajmujesz mieszkanie od jego właściciela, a następnie drożej podejmujesz je dalej następnej osobie. Zarobek to różnica między nimi. Decydując się na podnajem warto założyć działalność gospodarczą.
Nasuwa się pytanie: jak przekonać właściciela mieszkania na podnajem mieszkania?
Najlepszym właścicielem mieszkania jest osoba która miała problemy z lokatorami lub nie ma czasu by się tym zajmować.
Oferuj umowę na długi okres czasu min 2lata.
Bierzesz na siebie wszystkie obowiązki związane w wynajmem, przez co pozbawisz właściciela kłopotów z tym związanych.
Dobrze zapoznać się w fachową wiedzą na temat wynajmu nieruchomości.
Zaproponuj odświeżenie mieszkania przy negocjacji ceny najmu.

Jakie mieszkań nadają się na podnajem?

Małe mieszkania bardziej nadają się na wynajem, ponieważ podnajmując np. kawalerkę za 800zł około 500zł trzeba zapłacić właścicielowi. Zysk miesięcznie to około 300zł minus podatek. Oczywiście różnica może być mniejsza. Na podnajem natomiast zdecydowanie lepiej nadają się duże mieszkania z co najmniej trzema pokojami i wynajmujemy każdy pokój osobno. Na takim mieszkaniu możemy jako podnajemcy, zarobić minimum 500zł po odliczeniu podatku. Ilość mieszkań jakiem możesz podnająć jest nieograniczona więc nie ma tez granicy dochodu w tym biznesie.
Można też zarabiać na handlu nieruchomościami. Tu dochody są znacznie wyższe, ale zanim zaczniesz w to inwestować, należy dokładnie zapoznać się prawem podatkowym i zaciągnąć wiedzy na ten temat.
Jeśli masz pytania Napisz tutaj

 

UMOWA NAJMU LOKALU